info@sefaanaokulu.com

0 322 457 36 25

ÇOCUKLAR DA STRESE GİRER!

Pek çok hastalığın ana nedenlerinden biri sayılan stres, sadece büyükleri değil çocukları da etkiliyor. Çocuklar da stresi en az sizin kadar hissedebiliyor ve bunu gerek ruhsal, gerek fiziksel belirtilerle gösteriyor.


       Uzmanlara göre çocuklarda görülen stresin temel iki nedeni var.
İç kaynaklara ve dış kaynaklara bağlı ortaya çıkan nedenler çocukları strese sokuyor.

 

İç nedenler

   Çocuğun gelişimine bağlı olan nedenler: Çocuklar büyürken farklı gelişim evrelerinden geçerler. Her gelişim evresinin kendine göre bazı zorlukları vardır. Çocuk bu zorluklarla baş ederken bazen kendisini stres altında hissedebilir. Örneğin çocuğunuz tuvalet alışkanlığı kazanması gerektiği bir dönemde olduğunu düşünelim. Çocuğunuz artık kendi vücudunu işleyişini kontrol etmek adına bir sorumluluk kazanmıştır ama bu sorumluluğu bir alışkanlığa çevirene kadar, bununla mücadele edebilir.

Çocuğun karakteristik özelliklerine bağlı ortaya çıkan nedenler: Çocuğunuz içedönük, hassas ve dış etkenlerden kolayca etkilenen bir yapıda olabilir. Ya da tam tersi dışa dönük, sosyal ortamlara açık bir karakterdir. Çocukların karakteristik özellikleri onların dış etkenlerden nasıl etkileneceklerini belirler. Çocuğunuz hassas ve içedönük bir karakter özelliği taşıyorsa strese daha duyarlı olabilir.

 Fiziksel nedenler: Çocuğunuzun sahip olduğu bir fiziksel engel ya da kronik bir rahatsızlık onun stresli olmasına, dış olayları farklı algılamasına neden olabilir. Bu durumda tıbbi ve psikolojik yardım almanız yararlı olacaktır.

 

 

 

Dış faktörler

 

Aile etkeni: Huzursuz ve düzensiz aile ortamı çocuğun kendisini rahat hissedememesine sebep olur.

Arkadaş ortamına bağlı etkenler: Çocuğunuz arkadaş ortamında kendini dışlanmış ya da zayıf  hissediyorsa     stres            belirtileri           gösterebilir.
Aktivite yoğunluğu: Bazı anne - babalar donanımlı yetişmesi için, çocuğunu o aktiviteden bu aktiviteye koşturur. Çocuğunuzun yorulabileceğini, sıkılabileceğini ya da bu aktivitelere devam etmek istemeyeceğini unutmayın.

 

BUNLARI YAŞIYORSA DİKKAT EDİN!

Çocuğunuz ruh halinde ve hareketlerinde belirgin değişiklikler fark ediyorsanız bu durum onun kendisini stres altında hissetmesinden kaynaklanabilir.

        Depresif ruh hali, içe kapanıklık, uyku ve yeme problemleri, daha önce ilgisini çeken aktivite ve oyunlara belirgin bir ilgisizlik gibi örnekler stres altında olan çocukta gözlenebilen belirtiler.

 


- Şiddetli ağlamalar ya da aşırı kızgınlık hali.

 

-Sosyal çevreye karşı aniden başlayan ilgisizlik (arkadaşlarla oyun oynamama ya da oyun oynarken ortaya çıkan ani saldırgan davranışlar).


- Anne-baba ve diğer akrabalarla olan ilişkilerinde olumsuz değişiklikler.


- Fiziksel şikâyetlerin sıklaşması (baş ya da karın ağrısı vb...).

To Top ↑